Programiranje 1 (stari naziv Programiranje 2)

Uputstvo za preuzimanje i korišćenje materijala

Svi materijali sa laboratorijskih vežbi, kao i svi zadaci za vežbanje, se nalaze na GitHub sajtu u okviru repozitorijuma koda i dati su kao Eclipse projekti. Na sajtu predmeta su dati linkovi ka tim repozitorijumima (npr. link ka prvim vežbama: https://github.com/programiranje2fon/dvocas1.git).

U okviru svakog repozitorijuma/projekta se nalazi:

• Tekst zadatka (u .MD fomatu),
  • Automatizovani JUnit testovi za proveru rešenja,
  • Rešenja zadataka.

Materijali se mogu gledati korišćenjem pretraživača direktno na Github sajtu (preko ponuđenog linka), ali je poenta u tome da se mogu skinuti direktno u Eclipse (klonirati) kao izvršiv kod putem par klikova.

Procedura za preuzimanje materijala je sledeća:

1. Pokrenuti Eclipse i izabrati iz glavnog menija File – Import opciju.
  2. U prozoru koji se otvori izabrati opciju Git – Projects from Git i kliknuti na Next.
  3. Izabrati Clone URI opciju i kliknuti na Next.
  4. U prozoru koji se otvori u polje URI uneti ili iskopirati link ka željenom repozitorijumu (npr.: https://github.com/programiranje2fon/dvocas1.git).
  5. Kliknuti nekoliko puta Next pa Finish. Projekat bi trebalo da se pojavi u Eclipse okruženju.

Tekst zadatka:

• U okviru projekta se nalazi i tekst zadatka u .MD formatu. Kad se klikne na njega, otvara se direktno u Eclipse-u. Kliknuti na Preview tab u dnu prozora sa tekstom da bi se tekst prikazao sa formatiranjem.
  • Ako se tekst zadatka ne prikazuje kako treba, odnosno nedostaju slova č,ć,š,đ, iz glavnog menija u Eclipse-u izabrati opciju Window – Preferences, pa izabrati General – Workspace, i onda podesiti Text File Encoding opciju na UTF-8

Automatizovani testovi za zadatke:

• U okviru zadatka se nalazi i JAR fajl sa JUnit testovima za klase. Testovi su osmišljeni tako da probaju da li je kod koji je napisan tačan. Ideja je da studenti mogu da provere tačnost svog rešenja. Svaki zadatak može da se reši na više načina, pa rešenja koja su data u okviru projekta mogu da odstupaju od studentovog rešenja. Zbog toga je ovo jedini način da se proveri da li studentovo rešenje zaista radi.
  • Testovi se pokreću tako što se klikne desnim tasterom miša na naziv projekta, izabere se opcija Run As – Java Application i onda se odabere klasa PokreniTestove

Rezultati izvršavanja testova se mogu videti u okviru konzole (console) Eclipse okruženja.

Rešenja zadataka:

• Ako su u pitanju materijali sa vežbi, onda se klase sa rešenjima mogu preuzeti tek posle časa na istom linku repozitorijuma.
  • Ako su u pitanju zadaci za pripremanje kolokvijuma ili ispita, rešenja su data kao tekst u posebnom fajlu.